top of page

Stříhání ovcí

Každé vlněné vlákno má od ostříhání před sebou ještě dlouhou cestu, než se stane ve formě rozličných produktů součástí lidských příbytků. Celý ten náročný proces by ale nemohl fungovat bez ovcí a jejich chovatelů na samém začátku. Když se má ovce dobře, má krásnou vlnu a potom se může mít dobře i chovatel. A je to dvojnásobná radost pro každého, kdo s tak ušlechtilým materiálem následně pracuje a tvoří z něj.

Hledáte střihače ovcí
nebo kompletní servis stříže?

Dobrou volbou pro Vaše ovečky je náš střihač David Zdrha. Pokud by však byl časově vytížený, rádi Vám doporučíme někoho dalšího.​

Potřebujete-li kompletní servis stříhání ovcí, který zahrnuje manipulaci se stádem, dohodnutý počet střihačů dle velikosti chovu a rozdělování ostříhané vlny do sortimentních tříd podle dalšího zpracování, napište nám na: david.zdrha@gmail.com.

______

Další střihače můžete hledat podle svého kraje na webu České asociace střihačů ovcí: https://www.schok.cz/kluby/ceska-asociace-strihacu-ovci/.

Naše vlna_ David Zdrha_Stříhání ovcí
Naše vlna_David Zdrha-Stříhání ovcí

Příprava ovce na stříhání

Ovce by se měla stříhat v nejlepší kondici, tedy ve vhodnou roční dobu i z pohledu chovatelského. Námi zažité jaro je nejméně vhodné období, zejména kvůli březosti ovcí nebo celkovém oslabení zvířete po nedávném porodu. Kolem zadku a ocasu by měla být vlna čistá nebo již ostříhaná. V náplni práce střihače totiž není prodírat se strojkem čerstvým ani zaschnutým trusem. Ovce by měly být zavřené bez krmení a vody nejméně 12 hodin před stříží, optimálně 24 hodin, je možné i 48 hodin, ale v tom případě musí mít zvířata přístup k vodě.

 

           Stříž ovce by měla probíhat na čistém a suchém povrchu, aby se dala vlna dobře odebírat a třídit. Pokud se stříhá na podestýlce, vlna se slámou a senem okamžitě znehodnocuje. Již ostříhaná ovce musí mít snadnou únikovou cestu. Po ostříhání je třeba místo stříže uklidit od zbytků rouna z poslední ovce, aby se nevhodné části vlny nemíchaly. Vlnu z jedné ovce je možné roztřídit na 2 až 8, nebo dokonce více různých druhů, dle dalšího použití. Hlavní část rouna by správně měla být vyhodnocena odborníkem, a podle toho uložena do vybraného žoku. Chovatel má možnost práci týmu pozorovat a ovlivňovat. Jsou to přece jenom jeho ovce.

 

         Stříhání ovcí patří k velmi obtížným zaměstnáním, jak po fyzické tak i psychické stránce. Střihač vyniká svou trpělivostí. Musí se totiž po celou dobu na práci koncentrovat, aby nedošlo k poranění jeho samotného nebo zvířete strojkem. Také je žádoucí, aby se neznehodnotilo rouno přestřihnutím. Vzhledem k náročnosti práce je tedy dobré pracovat po 2 hodinových intervalech s přestávkami na občerstvení a odpočinek.

Další texty k nastudování na našem blogu:

Jakým způsobem se při střiži připravuje ovčí vlna pro další zpracování:

Stříž ovcí aneb ovčácké žně. 

bottom of page