top of page

Zateplování včelích úlů ovčí vlnou

Tepelně izolační vlastnosti u ovčí vlny jednoznačně dominují a jsou důvodem k mnohému využití ve stavebnictví, ale i interiérech. Ovčí vlna dokáže navodit příjemné klima v obývaných místnostech a zdravou domácnost. Je přirozeným regulátorem teploty a zasluhuje se tak o lepší kvalitu našeho života.



Izolace z české ovčí vlny



Vlna najde své uplatnění také ve včelařství, jako výplň zateplených úlů, a především pro zateplení takzvaných strůpků. Úly se dnes zateplují polystyrenem, který je však velmi neprodyšný a samotný polystyren láká mravence, kteří ho mohou mezi dřevěnými stěnami úlu vykusovat. Polystyren je druh plastu, je neekologický a důležité zmínit, že je velmi hořlavý. V porovnání s ním je ovčí vlna přírodního původu, takže po dosloužení jí můžeme snadno „zlikvidovat“ jako zdravou složku do kompostu. Mravence a myši vlna přirozeně odpuzuje. Prioritou se stává v současné době její protipožární bezpečnost. Vlněné vlákno nehoří a pokud by vzplanulo, má samozhášecí vlastnosti.



Zateplování včelích úlů českou ovčí vlnou



Vlna v úlu je prodyšná a skrze ní mohou prostupovat páry při vytváření tepla včelami, které ho produkují pro výchovu plodu. Takto je přirozeně zamezeno vzniku jakýchkoliv plísní. Zajímavé je, že si vlna dokáže zachovat své vynikající vlastnosti a tak mají včely šanci udržet svůj teplotní režim, který je zvláště na jaře velmi důležitý. Včelí plod se totiž nesmí zastudit a produkcí tepla samotnými včelami se může včelstvo velmi rychle vysílit. V tomto období mohou být teplotní rozdíly v úlu až 40 °C a použití izolace z ovčí vlny snižuje riziko úhynu při jarním rozvoji. Včely získají takzvanou tepelnou pohodu a mohou zesílit.



Zateplování včelích úlů českou ovčí vlnou

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page