top of page
Vyhledat

Vlnou ke kořenům aneb hnojení granulovanou ovčí vlnou

Naše Vlna se snaží o uplatnění všech kvalit ovčí vlny na našem území. To znamená i vlny nejméně vhodné pro další zpracování. OVIO je ekologické hnojivo pro rostliny pokojovky, ale i na záhony. V granulované podobě ho vyrábí střihač oveček David Zdrha, který se už nechtěl jenom dívat na špatnou českou vlnu a pořídil si malou výrobu. Díky ní najde uplatnění i vlna, která má příliš krátká vlákna nebo je velmi znečištěná.

Zadržuje vodu a snižuje četnost zalévání


Zadržuje vláhu a postupně jí vydává rostlině. Snižuje četnost zalévání až o třetinu. Voda v zemi zachycená vlnou se neodpařuje, vlna je totiž schopná nasáknout vodu až do 50% své suché hmotnosti a na povrchu vypadat suchá. Vlna je jediné z přírodních vláken, které je duté. Je schopna vlhkost ukládat uvnitř vlákna, čímž se stává přirozenou zásobárnou na suché období. Vodu z vlákna uvolňuje v závislosti na stavu okolního prostředí.


Vlna zadržováním vody nabobtná, tím kypří a provzdušňuje půdu a usnadňuje růst kořenům, které se rozrůstají kolem nového zdroje živin a vláhy. Vyšší Ph surové ovčí vlny snižuje kyselé prostředí, které je přirozeným životem kořenového systému vytvářeno a tím posiluje samotnou rostlinu. Silné kořeny = silná rostlina.

Dlouhodobý účinek - nelze přehnojit, neublíží rostlině a vydrží celé vegetační období

Ovio hnojivo má vysoký obsah přírodního dusíku (NPK 10-0-5) a pozvolna nastupující účinek, který je pro rostlinu oproti rychle působícím umělým hnojivům vhodnější.

Uvolňování živin je relativně pomalé. Aktivita mikrobů musí totiž napřed narušit organickou hmotu, avšak rostlina bude díky tomu vyživována po dlouhou dobu. To znamená zdravý růst a bohatou úrodu.

Mikrobi do půdy patří a jsou tam užiteční. Pokud nejsou hnojené rostliny náročné na dusík, stačí jedno hnojení za rok. Zemina bude i tak bohatá na živiny a bude kvalitním materiálem pro další použití.
Vhodné pro všechny druhy sazenic, rostlin, plodin, travin, keřů a stromů


Ovio hnojivo lze použít na začátku, v průběhu i na konci vegetačního období.

  • malou hrst pro sazenici, květináč nebo truhlík,

  • větší množství pro vyvýšený záhon, keř nebo stromek.

Množství však velmi záleží na stanovišti, přírodních podmínkách a druhu půdy, těžší jílovité nebo písčité půdy přivítají větší množství hnojiva. Možné použít jako obohacení zeminy, žížaly totiž vlnu milují.


Návod k použití najdete na videu na Youtube: 
https://youtu.be/zmXGolC2sls 


Zdroj informací: oviohnojivo.cz

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page