top of page
Vyhledat

Pěstování ve vlně – microgreens

Dnešní doba nahrává zdravému životnímu stylu a stravování. Microgreens, tedy mladé výhonky zeleniny či bylinek, které jsou velmi bohaté na vitamíny a minerální látky můžete pěstovat po celý rok doma za oknem ve výsevních miskách nebo miniskleníkách. Náš foto návod ukazuje postup přípravy misky k vysévání za použití čistě přírodní ovčí vlny jako podklad.

Ovce

Ovce je součástí naší civilizace a zemědělství. Zasahuje pozitivním způsobem do naší krajiny. Ale bohužel se v současném konvenčním zemědělství v Evropě na ovci příliš nehledí. Dotační situace nahrává spíše na rušení chovů. Ale nejen to. I přesto, že je ovce poměrně nenáročné zvíře, vyžaduje péči od člověka alespoň jedenkrát za 3 měsíce. Tato péče se samozřejmě pilnému chovateli vrátí. Ovce (a koza) patří mezi malé přežvýkavce, oproti krávě je lehká a může vypásat hůře přístupná místa, kam se těžší dobytek nedostane. Udržitelnost krajiny, chráněných míst a celková ekologická hodnota je jasně na její straně.


Vlna

Nejen ovce, ale i její vlna má blahodárný účinek na krajinu, konkrétně na půdu. Vlna přirozeně zadržuje vodu, až 30% své hmotnosti. Díky tomu zvětší svůj objem a tím provzdušňuje půdu. Vodu následně uvolňuje v závislosti na vysychání okolního prostředí a také se postupně rozkládá, zejména na dusík a uhlík a ostatní látky, které jsou blahodárné pro přírodní prostředí. Tento proces může trvat až 6 měsíců a oproti chemickým hnojivům nemůže nikterak poškodit rostliny. Lze také použít jako obohacení kompostu.

Budete potřebovat:

  • semínka vhodná do výsevních misek – řeřicha, koriandr, rukola, hořčice, slunečnice, brokolice

  • vlněné rouno – například v gramáži 390 g/m2

  • výsevní miska, minipařník nebo miniskleník

  • rozprašovač
Postup:

Rouno rozprostřete na dno misky a ihned můžete sázet. Některá semínka se předem máčí, v tomto případě postupujte dle návodu přiloženého k semenům. Drobná semínka stačí pouze rozsypat po povrchu, větší je vhodné přikrýt druhou vrstvou rouna. Ihned pokropte vodou, ideální je použít rozprašovač. Pravidelně poprašujte vodou. Až toto vlněné rouno splní svůj účel, může se jednoduše odhodit na kompost. K jeho výrobě totiž nebyly použity žádné chemické přípravky.

K pěstování doma můžete také použít hnojivo Ovio, které recykluje nevyužitou českou vlnu od chovatelů. Hnojivo umístěte do výsevní misky a posypte kompostem, který by ho měl zcela překrýt. Ovio je dostupné na našem eshopu:


Více o něm se dočtete také na oficiálním webu oviohnojivo.cz/.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page