top of page
Vyhledat

Ovčácké žně v Naše Vlna

Přístup ke stříži ovcí v ČR a ve světě je odlišný. V našem článku shrnujeme základní rozdíly a zároveň bychom vás rádi seznámili se zákulisím stříhání ovcí v Naše Vlna. Je to radost pohledět, když česká ovčí vlna nepřichází vniveč a práce střihačského týmu jde pěkně od ruky.

Nový Zéland nebo Austrálii asi nemusíme dvakrát zmiňovat jako země typické pro chov ovcí. A kde je spoustu ovcí, je potřeba také spoustu střihačů. V těchto zemích jsou střihači ovcí velmi vážení. Na tuto profesi se školí až několik let. A proto čím starší střihač, tím je více v úctě. Vlna se pečlivě třídí na několik sortimentních tříd a následně každý druh putuje na své nejvhodnější uplatnění. Popis střiže a třídění vlny má na našem blogu samostatný článek s názvem Stříž ovcí aneb ovčácké žně.


V zemích, které pokrývají velkou část světové produkce vlny má každá farma tzv. Woolshed nebo Shearing shed - budovu, kde se provádí pouze stříž ovcí. Pokud je to odlehlé místo nebo velmi rozsáhlá farma (může se jednat dokonce o spoustu dní pro velký tým střihačů), náleží k budově i ubytovna a kuchyně s jídelnou.

V České republice jsme si za posledních pár desítek let všeobecně odvykli na fakt, že by se ovčí vlna mohla vykupovat a ještě třeba i lokálně zpracovávat. Proto chovatelé u nás všeobecně vztah k vlně nepěstují. Vlna zároveň postrádá jakoukoliv hodnotu na trhu (důvodů je více) a pak se lze jen stěží vymanit z takového začarovaného kruhu. Stříž se u nás obvykle provádí, až když je opravdu nevyhnutelná a nad slovním spojením ovčácké žně - jak je nazývána v zahraničí - by se mohl leckdo pousmát. Avšak prvopočátky problematiky špatné české vlny lze hledat už v samotném vztahu chovatele a zvířete. Nedostatečnou péčí o stádo se ovčí vlna přirozeně znehodnocuje a pro takovou pak těžko hledat uplatnění.

,,V Čechách je buď pěkná nebo špatná vlna. Kaštany, břicha a zplstnatělá vlna jde do nejhoršího žoku a pěkná část rouna do normálního žoku. A nebo jde taky všechno do jednoho. Obvykle to jde ale všechno na hromadu a pak to časem nějak zmizí z povrchu zemskýho..“


V Naše Vlna to ale děláme jinak! Mapujeme kvalitu ovčího rouna v České republice a na základě jeho jakosti pro něj hledáme patřičné využití. Tak může i česká vlna nalézt své uplatnění, jaké si zaslouží.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page