top of page
Vyhledat

Domácí péče o vlněné produkty

Vlna je mimořádný přírodní materiál s vlastnostmi, které nevyžadují složitou údržbu, ba naopak – mnohem snazší, než se může zdát. Přinášíme návod, jak výrobky z české ovčí vlny udržovat a jak s nimi zacházet, aby vydržely co nejdéle.

Preventivní péče:

Výrobky je vhodné pravidelně větrat venku nebo u otevřeného okna. Občas také propaříme žehličkou nebo napařovákem, ale pozor – nežehlíme, pouze propaříme párou.


Menší lokální zašpinění:

Drobné zašpinění vykartáčujeme kartáčem na obleky, případně lokálně přepereme v ruce pomocí žlučového mýdla nebo ekologického přípravku na vlnu. Teplotu lázně připravíme do 25-30°. Po praní neždímáme, ale pouze jemně promačkáme dlaní, aby voda vytekla.


Větší zašpinění:

Celistvě namočíme v umyvadle nebo ve vaně a znečištění na výrobku přepereme v ruce žlučovým mýdlem nebo ekologickým přípravkem určeným na vlnu. Teplotu lázně připravíme pouze do 25-30°. Po praní neždímáme, ale pouze jemně promačkáme dlaní, aby voda vytekla. Pokud máme pračku s extra jemným programem na vlnu do 30°, můžeme přeprat v pračce. Jedná se o symbol vaničky, dvakrát podtržené pro extra jemný program do 30° teploty vody.


Sušení:

Na rovném povrchu na ručníku a mimo sluneční paprsky necháme výrobek pořádně vyschnout.


Žehlení:

Pokud potřebujeme na výrobku vyrovnat sklady, přikládáme žehličku přes vlhké plátno (namočené a vyždímané), ale nežehlíme, pouze přikládáme. Tento postup provádíme u výrobků, které jsou označeny, že je lze žehlit, tedy symbolem žehličky. Pokud má výrobek symbol s přeškrtnutou žehličkou, můžeme ho pouze propařit párou ze žehličky, jak je uvedeno u preventivní péče.


Velké zašpinění:

Při velkém zašpinění odneseme výrobek do čistírny, která si pomocí jemného chemického čištění s vlnou dobře poradí.


Výrobek z české vlny je poničený nebo již dosloužil:

Některé výrobky z našeho eshopu – například polštáře nebo podsedáky jsou navrženy tak, že lze vlněnou výplň vyměnit a zakoupit novou. Zvládneme ji často dokonce vyměnit doma nebo kontaktujeme Naše Vlna, která zprostředkovává služby výměny u švadleny.


Na konci své životnosti lze výrobek z nebarvené 100% české vlny odhodit do kompostu. Vlna totiž z přírody pochází a díky naší šetrné péči a likvidaci se do přírody opět vrátí pro nový život.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page